1991.gada 21.augusts un konstitucionÄlÄ likuma "Par Latvijas Republikas valstisko statusu" pieÅemÅ”ana
1991.gada 21.augustÄ Latvijas Republikas AugstÄkÄ padome, 111 deputÄtiem balsojot par, 13 ā pret, pieÅÄma konstitucionÄlo likumu āPar Latvijas Republikas valstisko statusuā. Å im faktam ir Ä«paÅ”a politiskÄ nozÄ«me mÅ«su valsts vÄsturÄ, jo tÄdÄjÄdi tika atcelts pÄrejas periods un noslÄgta Latvijas Republikas neatkarÄ«bas atjaunoÅ”ana deĀ facto.
21.augusts ir datums, kas mÅ«su valstij atnesa faktisko neatkarÄ«bu, aizsÄka valsts neatkarÄ«bas reÄlas atjaunoÅ”anas ceļu, atjaunoja Satversmi un noŔķīra Latvijas tiesÄ«bu telpu no PSRS tiesÄ«bu telpas. Å is datums arÄ« mums vÄsta - 50 gadu okupÄcija nebija ŔķÄrslis, lai atgrieztos tur, no kurienes esam nÄkuÅ”i ā paÅ”apzinÄ«gu, rietumniecisku un demokrÄtisku valstu saimÄ.
Ā
Latvijas neatkarÄ«bas pilnÄ«ga atjaunoÅ”ana saspringtÄ politiskajÄ laikÄ
KonstitucionÄlo likumu Latvijas Republikas AugstÄkÄ padome pieÅÄma laikÄ, kad Padomju SavienÄ«bÄ notika valsts apvÄrsuma mÄÄ£inÄjums. OMON kaujinieki jau bija ieÅÄmuÅ”i Latvijas TV centru, Latvijas radio namu, telefona centrÄli un telegrÄfa staciju, IekÅ”lietu ministriju, izdemolÄjuÅ”i Latvijas Tautas frontes mÄ«tni. VisÄ PSRS teritorijÄ bija ieviests ÄrkÄrtas stÄvoklis.
Å ajÄ politiski neskaidrajÄ un bÄ«stamajÄ laikÄ Latvijas Republikas AugstÄkÄs padomes deputÄti spÄja sapulcÄties uz sÄdi, sagatavot un pieÅemt KonstitucionÄlo likumu. 1991.gada 21.augusta sÄdÄ debates par KonstitucionÄlÄ likuma tekstu pÄrtrauca paziÅojums, ka mÅ«su AugstÄkajai padomei tuvojas OMON bruÅutransportieri. Å Ädos apstÄkļos AugstÄkÄs padomes deputÄti turpinÄja apspriest KonstitucionÄlÄ likuma tekstu un nobalsoja par tÄ pieÅemÅ”anu.
KonstitucionÄlais likums grozÄ«ja Latvijas Republikas neatkarÄ«bas atjaunoÅ”anas de facto procesu, atsakoties no 1990.gada 4.maija deklarÄcijÄ āPar Latvijas Republikas neatkarÄ«bas atjaunoÅ”anuā noteiktÄ pÄrejas perioda. 1990.gada 4maijÄ atjaunot Latvijas Republikas neatkarÄ«bu de facto vÄl nebija iespÄjams, jo visi finanÅ”u, militÄrie un administratÄ«vie varas resursi bija Maskavas rokÄs. TobrÄ«d nebija arÄ« neatkarÄ«gas valsts likumdoÅ”anas bÄzes. Soli pa solim ā tÄds bija vienÄ«gais iespÄjamais Latvijas neatkarÄ«bas atjaunoÅ”anas ceļŔ.
Ā
Skaidra izŔķirÅ”anÄs par neatkarÄ«bu un piederÄ«bu Rietumiem
1991.gada 21.augustÄ pieÅemtais KonstitucionÄlais likums Latvijas vÄsturÄ iezÄ«mÄ Ä¼oti skaidru izŔķirÅ”anos par neatkarÄ«bu un piederÄ«bu Rietumu valstu saimei un vÄrtÄ«bÄm.
Likums skaidri un precÄ«zi apliecina AugstÄkÄs padomes nostÄju par Latvijas Republikas neatkarÄ«bas atjaunoÅ”anu, pamatojoties uz valstiskÄs nepÄrtrauktÄ«bas (kontinuitÄtes) doktrÄ«nu. TÄdÄjÄdi, pÄc ilgas atraÅ”anÄs okupÄcijas varÄ, atkal tika atjaunota mÅ«su neatkarÄ«ba un suverenitÄte, ko 1921.gada 26.janvÄrÄ« Antantes AugstÄkÄ padome vienbalsÄ«gi bija atzinusi bez jebkÄdiem ierobežojumiem.
Ar Å”Ä likuma pieÅemÅ”anu tika noraidÄ«tas citas Latvijas Republikas valstiskuma attÄ«stÄ«bas alternatÄ«vas, piemÄram, jaunas valsts veidoÅ”ana, sarunas par sadarbÄ«bas iespÄjÄm ar PSRS vai jauna savienÄ«bas lÄ«guma slÄgÅ”ana.
Å ajÄ kontekstÄ KonstitucionÄlais likums nozÄ«mÄja arÄ« uzticÄ«bas apliecinÄjumu 1922.gada 15.februÄra Satversmei un tajÄ ietvertajÄm Rietumu demokrÄtiskas un tiesiskas valsts vÄrtÄ«bÄm. 1990.gada 4.maija deklarÄcija paredzÄja jaunas konstitÅ«cijas izstrÄdÄÅ”anu, kas atbilstu faktiskÄs situÄcijas vajadzÄ«bÄm un, iespÄjams, konstitucionÄli iekonservÄtu demokratizÄta sociÄlisma ideoloÄ£iju. SavukÄrt 21.augusta KonstitucionÄlÄ likuma 1.pants paredz, ka Latvijas valstisko statusu nosaka Satversme. Å Ä« izŔķirÅ”anÄs paÄtrinÄja Latvijas tiesÄ«bu sistÄmas vÄrtÄ«borientÄciju un reformu.
Ar KonstitucionÄlo likumu skaidri un principiÄli tika noŔķirtas tiesÄ«bu telpas. AugstÄkÄ padome skaidri noteica: āLatvijas Republikas teritorijÄ ir spÄkÄ tikai tÄs augstÄko valsts varas un pÄrvaldes institÅ«ciju likumi un lÄmumiā (KonstitucionÄlÄ likuma 3.pants). TÄdÄjÄdi Latvijas Republikas teritorijÄ savu juridisko spÄku zaudÄja PSRS likumi un citi normatÄ«vie akti. Latvijas Republika paziÅoja, ka turpmÄk juridiski saistoÅ”as tiesÄ«bu normas var izdot tikai Latvijas Republikas institÅ«cijas.
Satversmes atjaunoÅ”ana un Latvijas tiesÄ«bu telpas noŔķirÅ”ana no PSRS tiesÄ«bu telpas iezÄ«mÄja arÄ« skaidru atjaunotÄ valstiskuma politisko orientÄciju. KonstitucionÄlais likums balstÄs uz aksiomu, ka Latvijas Republika ir Rietumu tiesÄ«bu telpai piederoÅ”a valsts, kas atzÄ«st un Ä«steno demokrÄtiskas tiesiskas valsts standartus ā cilvÄktiesÄ«bas, varas dalÄ«Å”anu, privÄtÄ«paÅ”uma aizsardzÄ«bu un tirgus ekonomiku. Latvijas Republika atbilstoÅ”i AugstÄkÄs padomes iecerei veidojama kÄ attÄ«stÄ«ta un moderna demokrÄtiska tiesiska valsts, kas tiecas uz cieÅ”Äku sadarbÄ«bu un integrÄciju ar citÄm demokrÄtiskajÄm Rietumu valstÄ«m.
Ā
Neatkarības atjaunoŔanas pamats
KonstitucionÄlais likums ir Latvijas Republikas neatkarÄ«bas atjaunoÅ”anas de facto pamats. Å is likums radÄ«ja ÄrvalstÄ«m iespÄju atzÄ«t Latvijas valsts neatkarÄ«bu, savukÄrt Latvijai tÄ bija pirmÄ iespÄja praktiski iekļauties Rietumu saimÄ ā pievienojoties ANO un EDSO (tolaik - Eiropas DroŔības un sadarbÄ«bas apspriede, EDSA). TieÅ”i atsaucoties uz Å”Ä likuma pieÅemÅ”anu, mÅ«su neatkarÄ«bas atjaunoÅ”anu atzina citas valstis, konstatÄjot Latvijas atgrieÅ”anos starptautiskajÄ kopienÄ de facto.
1991.gada 21.augustam mÅ«su vÄsturÄ ir politiski liela nozÄ«me. TomÄr jÄatceras arÄ« zinÄms paradokss - Å”is datums ir gan pagrieziena punkts, gan vienlaikus tas neiezÄ«mÄ neko principiÄli jaunu. Tas ir pagrieziena punkts mÅ«su 50 gadus ilgajÄ cÄ«ÅÄ pret okupÄcijas varu un lÅ«zuma punkts mÅ«su neatkarÄ«bas atgÅ«Å”anÄ. TaÄu Å”is datums, kuram Å”ogad atzÄ«mÄjam divdesmito gadadienu, neienesa neko jaunu mÅ«su pÄrliecÄ«bÄ par mÅ«su vietu pasaulÄ, kÄ arÄ« vÄrtÄ«bÄm un kultÅ«ru, kurai piederam. 21.augusts nozÄ«mÄ galÄju atgrieÅ”anos Rietumos, no kuriem bijÄm varmÄcÄ«gi atŔķirti.
|